Mit jelent a szakrális fotózás

2023.06.12

Mit jelent: szakrális, szakralitás?

A szakrális kifejezés gyökerei az ólatin "sacer" szóhoz vezetnek vissza, amelynek jelentése szent, isteni. A szakrális fogalommal gyakran találkozunk a vallási, filozófiai és művészeti diskurzusokban, azonban fontos megérteni, hogy a szakrális fogalma sokkal tágabb és összetettebb. Nem csupán a vallásos keretek között értelmezhető, hanem átfogóbb értelemben a transzcendens, a szent, az isteni iránti tiszteletet és megbecsülést foglalja magába.

csokalyi-reformatus-templom
csokalyi-reformatus-templom


A szakralitás tehát az életnek ez a meghatározó, szent aspektusa, ami áthatja mindennapjainkat, és a kultúrák szerte a világon találkozhatunk vele. Az a transzcendens dimenzió, amely a látható, érzékelhető világon túli, metafizikai valósághoz köt bennünket, és amely érzékeli az életünkben a mélyebb jelentések és összefüggések rendszerét.

Hogyan ábrázolták ősienk a szakrálist?

Az ősi kultúrákban a szakrális ábrázolása különösen fontos szerepet játszott. Az ősi művészetben és kultúrában a szakrális megnyilvánulásai szerteágazóak voltak: a tárgyak, helyszínek, történetek, szertartások mind-mind a szakrális dimenzióba nyúltak. Falfestményeken, szobrokban, edényeken, ékszereken, sőt, a természeti környezet formálásáig terjedt a szakrális jelenlét. Az égitestek, a természeti erők, mint a Nap, a Hold, az eső és a szél isteni képviselőit találjuk meg ezeken a műalkotásokon. A termékenység, a halál és az újjászületés motívumai, amelyek az emberi lét alapvető kérdéseivel foglalkoznak, szintén gyakran megjelentek.

A művészi fotózásban mikor jelent meg a szakrális kiábrázolása?

A művészi fotózásban a szakrális megjelenése nem köthető egy konkrét időponthoz, hiszen a szakrális fogalma, ahogyan már említettem, sokrétű. Azonban, ha a vallásos ikonográfiára gondolunk, a 19. században már találkozhatunk olyan fotográfusokkal, akik a szent helyeket, vallási szertartásokat, vagy éppen szent személyeket örökítettek meg. A 20. században pedig, a modernizmus és posztmodernizmus korában, a szakrális fogalma még inkább kitágult és személyes, individuális jelentéseket is hordozni kezdett. A fotográfusok ekkor már nem csak a hagyományos vallási szimbólumokat ábrázolták, hanem saját belső világukat, spirituális tapasztalataikat is megpróbálták képekbe foglalni.

A szakrális nem csak annyit jelent, hogy lefotózok egy szentképet a templomban.

Valóban, a szakrális fotózás ennél jóval többet jelent. A szakrális fotózás nem csupán a vallási ikonok és szentélyek fotózását jelenti, hanem sokkal inkább azokat a pillanatokat, amelyekben az isteni, a transzcendens megnyilvánul. Ez lehet egy napfelkelte, egy gyermek mosolya, egy csendes erdei séta, vagy akár a szent csend is. A szakrális fotózásban a lényeg a mélyebb összefüggések és értékek bemutatása, a fotós saját személyes látásmódján keresztül. A szakrális fotózás tehát a fotográfus személyes szakrális utazásának is a dokumentációja lehet.

Mit nevezünk szakrális fotózásnak?

A szakrális fotózás a művészi fotózás egy olyan ága, amely a szentet, az istenit kutatja és igyekszik megörökíteni. Ez nem feltétlenül jelenti a hagyományos értelemben vett vallásos motívumok ábrázolását. Sokkal inkább a transzcendens, a szakralitás különböző formáinak megragadását, legyen az egy táj, egy arc, vagy egy egyszerű hétköznapi pillanat, amely mögött mélyebb jelentések húzódnak.

A szakrális fotózás tehát nem csupán a szemmel látottakról, hanem a lélekkel érzett, a szívvel megélt élményekről szól. A világ szent csodáinak megörökítéséről, amelyek mindennapjainkban ott lapulnak, csak észre kell őket vennünk. A szakrális fotózás a művész szemével mutatja be a világot, azáltal, hogy a szakralitást keressük és ábrázoljuk, hozzájárulunk a világ szentségének felismeréséhez. A szakrális fotózásban a képek nem csupán dokumentumok, hanem személyes vallomások, érzelmek, tapasztalatok megosztása, a személyes és kollektív szakralitás közös terének megteremtése.

A képek felhasználása és terjesztése csak forrásmegjelöléssel engedelyézett, az alábbi formában: Fotókredit: Fórián Andrea                Ha eredeti méretben szeretnéd megvásárolni a képeket, nincs más dolgod, mint felvenni velem a kapcsolatot!
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el