Magyar brácsaművész és a brácsa művészeti értéke

2023.12.18

A brácsa története és fejlődése


Története a 15. századi Itáliában kezdődött, ahol az ősi vonós és íjazott hangszerek evolúciójaként jött létre. A viola da braccio és a viola da gamba két különféle vonós hangszerfajta volt, amelyek közül az előbbi a későbbi modern hangszer elődjének tekinthető.

Az első brácsadarabok: Giovanni Gabrieli és William Flackton

Giovanni Gabrieli volt az egyik első zeneszerző, aki kifejezetten a brácsára írt zenét 1597-ben a "Sonata pian'e forte" című darabjában. William Flackton 1770-ben publikált az első ismert szonátákat Angliában, amelyek a hangszer népszerűsítésére irányultak.

A brácsa hangszerként való megerősödése


A 18. század során olyan híres zeneszerzők, mint Haydn, Mozart és Beethoven is előtérbe helyezték a brácsát, amely tovább növelte a hangszer népszerűségét és jelentőségét a komolyzenei világban.

Modern kor: Elismerése és népszerűsége

A 20. században további elismerést és népszerűséget szerzett, köszönhetően olyan művészeknek, mint Lionel Tertis és William Primrose. Ezek a művészek jelentősen hozzájárultak a mélyhegedű modern zenében betöltött szerepének megerősítéséhez.

Thurzó Sándor József: A brácsaművészet erdélyi alakja

Életrajzi áttekintés

Thurzó Sándor József brácsaművész, 1943-ban született Nagyváradon, zenész családban nőtt fel. Már 7 évesen elkezdte a zenei tanulmányait, és később a jászvásári Zeneművészeti Főiskolán diplomázott mélyhegedű szakon.

Karrierje és munkássága

Thurzó 1968-ban lett az Állami Filharmónia szimfonikus zenekarának mélyhegedű szólamvezetője Nagyváradon, és ebben a pozícióban 40 évig tevékenykedett. Számos koncerten lépett fel és tanított zenét.

Nemzetközi elismerések és művészi hozzájárulás

Thurzó Sándor József a világ három kontinensén, 12 országban már fellépett, több mint 3500 önálló koncerttel a háta mögött, és több mint 500 ősbemutató köthető a nevéhez. Bartók Béla brácsaversenyének ő volt az első romániai előadója.

Szakmai elismerések és öröksége

Thurzó számos díjat és elismerést kapott művészeti munkásságáért, és aktív szerepet játszott a brácsa irodalom és kották gyűjtésében. Több zeneművészeti együttest is alapított Nagyváradon és Brazíliában, amelyeknek évekig volt tagja, legnépszerűbb ilyen formáció: Varadinum vonósnégyes, amely 30 évig működött. A művész jelenleg 80 éves és aktívan játszik felkérésre kisebb-nagyobb rendezvényeken.

A képek felhasználása és terjesztése csak forrásmegjelöléssel engedelyézett, az alábbi formában: Fotókredit: Fórián Andrea                Ha eredeti méretben szeretnéd megvásárolni a képeket, nincs más dolgod, mint felvenni velem a kapcsolatot!
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el